Strona www to zbiór plików, które znajdują się na specjalnych serwerach zwanych hostingiem. A więc jaki hosting wybrać? Na rynku działają mniejsze i większe firmy hostingowe, które udostępniają przestrzeń dyskową na różnego rodzaju strony www. W tekście podpowiadamy, jaki hosting wybrać, układamy ranking hostingów i wyjaśniamy takie pojęcia jak serwer wirtualny, hosting współdzielony czy serwer VPS.
Pamiętaj, że ranking hostingów dobrze jest przejrzeć jeszcze przed wykonaniem swojej strony www. Jakość usług firm hostingowych wpływa na odbiór Twojej strony przez klientów, pozycjonowanie, a także na projekt witryny. Np. tani hosting nie jest dostosowany do rozbudowanych platform e-commerce. Dlatego tak istotny jest research przed podjęciem decyzji, jaki hosting wybrać.
Z drugiej strony nie musisz szukać najdroższej oferty. W wyborze hostingu należy kierować się zasadą praktyczności, określenia własnych potrzeb i możliwości. Postaraj się też o tzw. okres testowy, który ułatwi Ci sprawdzenie tego, czy propozycja, jaką przedstawia firma hostingowa odpowiada na Twoje oczekiwania.
Zanim dowiesz się jaki hosting wybrać, poznaj zasady funkcjonowania hostingu stron internetowych i to jaki wpływ ma konto hostingowe na funkcjonowanie różnego rodzaju serwisów internetowych.
Hosting strony www to specjalny serwer hostingowy, który służy do przechowywania plików Twojej strony internetowej i przetwarza je w razie potrzeby, umożliwiając urządzeniom odbiorców prawidłowe wyświetlanie konkretnych części witryny.
Dobry hosting umożliwia przetwarzanie i przechowywanie plików tworzonych w językach HTML, CSS, JavaScript, PHP, a także pozostałych, które umożliwiają sprawne działanie sklepów internetowych czy innych witryn.
Niezależnie od tego czy masz mały sklep internetowy, bloga, wizytówkową stronę internetową czy inny rodzaj witryny - musisz mieć nawet najtańszy pakiet. Bez serwera hostingowego, żadna ze stron internetowych nie będzie w stanie funkcjonować.
Rola serwera dedykowanego jest niezwykle ważna. Wydajny hosting może bardzo poprawić funkcjonowanie stron internetowych. Co tak naprawdę zależy od zasobów serwera czy jego pojemności?
Usługi hostingowe wpływają na szybkość działania strony internetowej. Lepszy serwer może obsłużyć większy ruch i szybciej przesyła pliki na serwer odbiorcy. W ten sposób witryna ładuje się efektywniej, co jest bardziej komfortowe dla odbiorców Twoich treści.
Coraz więcej firm hostingowych zwraca uwagę na odpowiednią ochronę danych i plików. Hosting pełni tutaj niebagatelną rolę. Dobry serwer zabezpiecza pliki przed atakami hakerskimi (chroniąc je przed infekcją złośliwym oprogramowaniem) i robi regularne kopie zapasowe w razie przypadkowego lub specjalnego usunięcia danych przez osoby trzecie.
Rolą wydajnego serwera jest wysyłanie plików z baz danych w taki sposób, aby użytkownik mógł w płynny sposób korzystać ze wszystkich możliwości strony internetowej. Istotna jest m.in. obsługa szablonów CSS czy umożliwienie szybkiego korzystania z witryny na różnych urządzeniach (komputery, tablety, smartfony).
Płynność działania stron internetowych wpływa również na funkcjonowanie systemu obsługi z punktu widzenia jej właściciela. Dlatego niezwykle ważny jest hosting stron www. Powinieneś wybrać hosting, który ułatwia wdrażanie nowych funkcji, wgrywanie kolejnych plików czy przeprowadzenie efektywnej aktualizacji CMS.
Hosting dedykowany, serwer wirtualny czy hosting VPS powinno łączyć jedno - brak błędów. Należy wybrać hosting od firmy, która zapewnia jego ciągłość. Wybór hostingu niskiej jakości sprawia, że narażasz się np. na błąd 504 (Gateway Timeout).
To błąd, w którym jeden serwer nie dostaje odpowiedzi od drugiego podczas próby załadowania strony. Najczęściej związany jest z wadliwą pracą hostingu, albo wdrażaniem aktualizacji. Firma hostingowa powinna natychmiast naprawić taki błąd, a ewentualne update'y wprowadzać w nocy, po uprzedniej informacji dla użytkowników hostingów. Błędy czy aktualizacje zmniejszają ruch na stronie, gdyż użytkownik nie może odwiedzić Twojej witryny.
Hosting wpływa na odbiór strony, wygodę dla administratorów, ale także na pozycjonowanie. Jeżeli chcesz zainwestować w SEO, skonsultuj się z doświadczoną agencją przy wyborze hostingu.
Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą przed podjęciem decyzji, na jakim serwerze chcesz stawiać stronę. Nasi doświadczeni specjaliści dobiorą hosting do Twoich potrzeb (uwzględniając parametry witryny).
Na rynku działa wiele firm hostingowych. Każda z nich twierdzi, że ma najlepszy hosting. Jeżeli szukasz naprawdę wysokiej wydajności hostingu, musisz wiedzieć jakie kryteria powinien spełniać. Chodzi m.in. o stabilność działania strony internetowej czy przestrzeń dyskową, którą otrzymasz w pakiecie.
To parametr decydujący o ilości danych, które można wgrać na nasz serwer. Jeżeli prowadzisz duże strony internetowe (takie jak np. portal z ogromną liczbą zdjęć czy filmów) albo sklepy internetowe, wybierając hosting musisz zwrócić na to ogromną uwagę.
Tanie hostingi oferują najczęściej około 2 GB wolnej przestrzeni dyskowej. To wystarczy na małą, rozwijającą się stronę internetową z pojedynczymi kontami mailowymi. W przypadku, gdy chcesz postawić bardzo rozbudowaną stronę www (blog recenzencki z wieloma zdjęciami produktów czy rozbudowany portal internetowy), zainwestuj w hosting, którego wielkość przekracza 10 GB.
Pamiętaj, że na pamięci dysku serwera będą znajdowały się także konta pocztowe, które mogą zabierać sporo przestrzeni. Im więcej użytkowników będzie miało u Ciebie e-maila, tym większy dysk należy zakupić. Przestrzeń to parametr, który decyduje jaki hosting wybrać.
Jeżeli zastanawiasz się jaki hosting wybrać, to podpowiadamy - szybki. Im szybciej, tym lepiej. Stojąc przed dylematem wyboru hostingu nie możesz zapomnieć o szybkości jego pracy. Przepustowość to istotna kwestia (wpływa np. na pozycjonowanie strony i kwestie użyteczności dla odbiorcy). Warto sprawdzić jakie parametry daje Ci proponowana oferta hostingu.
Na szybkość działania serwera wpływają m.in. dyski twarde zainstalowane na komputerze serwera. Dobrze jeżeli obsługują go szybkie dyski SSD NVMe.
Jaki jest optymalny przepust serwera? Dobry hosting umożliwia przesyłanie plików z prędkością co najmniej 500 Mb/s. Zapewnia to szybkość ładowania podstawowej strony internetowej na optymalnym poziomie.
Jeżeli posiadasz rozbudowany serwis, oparty na dużej liczbie obszernych plików, koniecznie musisz wybrać jeden z najszybszych hostingów. Przepustowość błyskawicznych kont hostingowych osiąga nawet 1 Gb/s.
Jaki hosting wybrać? Przede wszystkim bezpieczny! Pliki Twojej strony internetowej muszą być chronione przed atakami z zewnątrz, usunięciem, wykradnięciem lub innymi skutkami działania szkodliwego oprogramowania. Wiele firm hostingowych wdrożyło już m.in. możliwość robienia regularnych kopii zapasowych, ale to niejedyny sposób ochrony, który udostępniają usługi hostingowe.
Do systemów ochrony bazy danych zaliczymy między innymi:
Istotne jest, aby hosting stron www posiadał możliwość obsługi zewnętrznego programu do FTP albo miał rozbudowany panel z budowaną funkcją obsługi intuicyjnego wgrywania plików. Konto FTP musi być przyjazne dla użytkownika, umożliwiać zmianę parametrów wgrywania plików i umożliwiać analizę danych (np. dostępnej przestrzeni dyskowej).
Liczba czy parametry baz danych MySQL ma istotny wpływ ze względu na użyteczność hostingu. Istotna jest miejsce dostępne na bazę, obsługa zewnętrznych CMS (np. WordPressa), szybkość działania systemu i liczba baz.
Jeżeli Twój hosting udostępnia kilka baz danych MySQL, to na każdej z nich możesz postawić stronę internetową, bez obaw o wpływ na funkcjonowanie innej witryny. Warto przemyśleć tego typu rozwiązanie. To spore oszczędności, bo nie musisz kupować kilku hostingów dla wielu domen.
Najlepszy hosting to nie tylko bezpieczeństwo, pojemność czy szybkość ładowania. To także wszechstronność usługi hostingowej, dostosowana do potrzeb użytkownika. Co to oznacza?
Najciekawsze oferty firm hostingowych zawierają m.in. dużą liczbę możliwych kont pocztowych, pomoc przy tworzeniu stron internetowych (np. wsparcie przy wdrażaniu plików), obsługę sklepu internetowego, zaawansowane wsparcie obsługi klienta oraz rozbudowane możliwości panelu klienta.
Nie jest wcale tak, że kupując niedrogi hosting nie możesz liczyć na takie dodatki. Niekiedy firma hostingowa dba o swoich klientów w sposób szczególny - nawet tych, którzy nie mają ogromnej przestrzeni dyskowej.
Firmy hostingowe oferują różnego rodzaju serwery przystosowane do obsługi stron www. Co różni je od siebie? Każdy z hostingów ma inne przeznaczenie, inny jest rodzaj jego pracy i zróżnicowana jest także jego cena.
Hosting współdzielony to dzielony obszar serwera rzeczywistego, w którym każdy z użytkowników otrzumuje swoją przestrzeń (w formie fizycznej). Przestrzeń ta zależna jest od potrzeb użytkownika. Najczęściej wybierany hosting. Przeznaczony do wykorzystania na podstawowych stronach www.
Podkreślmy, że wszyscy użytkownicy hostingu współdzielonego korzystają z serwera o dokładnie tych samych parametrach (np. pamięci RAM czy procesora).
To rodzaj serwera wirtualnego. Firmy hostingowe wydzielają na serwerze realnym określoną przestrzeń, ale udostępniają użytkownikowi ją w formie wirtualnej maszyny. Oznacza to, że każdy użytkownik jest od siebie niezależny i dysponuje lepszymi parametrami niż w przypadku hostingu współdzielonego.
Serwer wirtualny jest stabilniejszy od hostingu współdzielonego, ale jednocześnie droższy.
W przeciwieństwie do hostingu współdzielonego, serwer dedykowany to pojedyncza maszyna (komputer), który w całości przeznaczony jest dla jednego użytkownika. Rola serwera dedykowanego to najczęściej obsługa dużych stron www (np. sklepu internetowego).
W przypadku serwerów dedykowanych mówimy bowiem o dużych przestrzeniach dyskowych i zaawansowanych parametrach. Serwery dedykowane są o wiele droższe niż np. serwer wirtualny.
Nowoczesne rozwiązanie do obsługi mniejszych stron www. Jest to hosting bardzo łatwy w obsłudze i przypomina trochę serwer wirtualny i hosting współdzielony. Otóż cloud hosting wykorzystuje część wielu serwerów dedykowanych. Pliki znajdują się na różnych dyskach i komputerach o zróżnicowanej mocy.
Dzięki temu rozwiązaniu, działanie strony www jest szybsze i bardziej stabilne. Dodatkowo możesz liczyć na regularne kopie zapasowe plików. Cloud nadaje się jednak do obsługi mniejszych stron internetowych.
Jeżeli chcesz postawić stronę internetową na WordPressie lub Joomli, możesz wybrać hosting ułatwiający jej przygotowanie. Ten ma już wgrane odpowiednie oprogramowanie i jest wstępnie skonfigurowany do Twoich potrzeb.
Wystarczy kilka chwil, aby postawić tam prostą stronę, a hosting z łątwością obsłuży jej pracę czy umożliwi płynną aktualizację wtyczek i szablonu.
Wszystko zależy od potrzeb. Serwery dedykowane to najlepszy hosting dla posiadaczy portali internetowych i dużych platform e-commerce. Blog czy strona wizytówkowa może być częścią serwera wirtualnego lub hostingu współdzielonego. Jeżeli chcesz aktywować stronę na WordPress - postaw na hosting w chmurze albo specjalnie przystosowany pod to serwer.
Każdy z wymienionych wyżej rodzajów ma swoje wady i zalety. Kluczowe jest abyś m.in. mógł tworzyć regularne kopie zapasowe plików czy miał dostęp do zabezpieczeń antywirusowych.
Jaki hosting wybrać? Uwzględnij czy ten ma okres testowy, szybkie dyski SSD NVMe, regularnie tworzy kopie zapasowe i posiada odpowiednią przepustowość i wielkość.
Ranking firm hostingowych poniżej uwzględnia te parametry. Braliśmy pod uwagę m.in. to jak firmy hostingowe podchodzą do klienta, a także czy ich serwery są odpowiednio stabilne
Najlepszy hosting (naszym zdaniem) udostępniają firmy Zenbox, cyberFolks, LH.pl i OVH. Przede wszystkim mają bardzo szeroką ofertę, którą możesz dopasować do swoich potrzeb. Najlepszy hosting jest stabilny, nie generuje błędów i umożliwia prostą konfigurację.
Robiąc to zestawienie uwzględniliśmy również opinie użytkowników. Nie oznacza to jednak, że inne firmy hostingowe są złe. Wiele przedsiębiorstw posiada szeroką ofertę, z której warto skorzystać, analizująć jej możliwości. Pamiętaj, że możemy Ci w tym pomóc!
Ceny hostingu zależą głównie od przestrzeni dyskowej, jaką wybierzesz. Za podstawowy pakiet hostingu zapłacisz od około 70 złotych rocznie. Tu dostaniesz najczęściej możliwość zaimplementowania pojedynczej domeny, kilku kont pocztowych, podstawowej strony internetowej i jednej bazy danych MySQL.
Najdroższe warianty to koszt od 400 do 800 złotych rocznie. W takiej cenie możesz liczyć na dużą przestrzeń, dostosowaną do np. obsługi platform e-commerce. W sieci dostępny jest ranking hostingów z podziałem na rodzaj serwera - możesz pokusić się takowym, podczas wyboru miejsca "lokalizacji" strony www.
Wybierając jeden z tańszych hostingów nie możesz liczyć m.in. na dużą przestrzeń dyskową obsługującą Twoją stronę internetową, rozbudowaną obsługę bazy danych czy dużą liczbę kont pocztowych. Nie oznacza to jednak, że nie warto pomyśleć o zakupie tańszego wariantu.
Dla kogo będzie to najlepsze rozwiązanie? Dla każdego, kto np. posiada małą stronę firmową (w formie wizytówki onepage), bez wielu zdjęć i ilustracji, a także bez konieczności korzystania z kilku baz danych. Tańszy hosting sprawdzi się też, jeżeli nie wymaga
Jaki hosting www wybrać, jeżeli szukasz najtańszej alternatywy? Wybierz serwer współdzielony, z możliwością zakupienia certyfikatu SSL, przestrzeni dyskowej około 1-2 GB i możliwością zaimplementowania kilku kont pocztowych.
Warto poszukać licznych promocji, które wpływają na ranking hostingów. Dzięki nim np. za serwer zapłacisz mniejszą kwotę w pierwszym roku, albo otrzymasz domenę gratis do hostingu. Uwzględnij to przy wyborze.
Stroną internetową musisz postawić na hostingu stabilnym, o odpowiedniej przestrzeni i przepustowości, zabezpieczonym przed cyberatakami czy utratą danych. To najważniejsze kwestie. Dodatkową rzeczą jest funkcjonalnośc i możliwości np. obsługi dedykowanych CMS.
Jeżeli nie masz jeszcze strony internetowej i zastanawiasz się nad wyborem serwera - zachęcamy do kontaktu. Nie tylko przygotujemy dla Ciebie witrynę od podstaw, ale w praktyce dobierzemy również dostawcę usług hostingowych i domeny. Możesz liczyć na nasze pełne wsparcie!