Wiele osób zastanawia się co to jest CMS. Najprościej rzecz biorąc jest system umożliwiający samodzielną obsługę strony internetowej (w podstawowych zakresie) bez konieczności korzystania z usług programisty. Obecnie w branży tworzenia stron internetowych standardowym działaniem jest tworzenie stron www wyposażonych w system CMS.
CMS (z ang. Content Management System) - to system zarządzania treścią na stronie internetowej. Jest to zaawansowane oprogramowanie umożliwiające w intuicyjny i w stosunkowo łatwy sposób tworzyć, aktualizować czy edytować treści na stronie bez znajomości oprogramowania takiego jak HTML, (ang. HyperText Markup Language), CSS (ang. Cascading Style Sheet) PHP (ang. Cascading Style Sheets) czy JS (ang. JavaScript).
Systemy CMS umożliwiają użytkownikom skuteczną obsługę strony bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy programistycznej.
System do zarządzania treścią na stronie internetowej (CMS) oferuje wiele funkcji i możliwości, które ułatwiają tworzenie, publikowanie i zarządzanie treściami na stronie internetowej. Dobry CMS umożliwia również wdrożenie zmian technicznych na stronie www.
Korzystanie z systemów CMS przynosi szereg korzyści, oto najważniejsze z nich:
Istnieje wiele różnych rodzajów systemów zarządzania treścią (CMS), z których każdy ma swoje własne cechy i zastosowania. Musimy dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania dopasowanego do naszych potrzeb i możliwości. Wybór między rodzajami CMS zależy od posiadanego budżetu, potrzeb funkcjonalnych i technicznych czy potrzeb dotyczących kontroli nad oprogramowaniem. Każdy system CMS ma swoje zalety i wady, dlatego warto rozważyć, który będzie najlepiej odpowiadał konkretnym wymaganiom realizowanego projektu.
SaaS (Software as a Service): Jest to usługa, w ramach której otrzymujemy gotowy system CMS (np. WIX, Squarespace, Zoho Sites), zazwyczaj zainstalowany na serwerach zewnetrznego dostawcy usług. Za korzystanie z takiego systemu pobierany jest abonament. Głóną zaletą SaaS jest to, że nie musimy martwić się o hosting ani utrzymanie serwera, jednak nasze możliwości edycji plików i dostosowywania systemu mogą być ograniczone.
System open source: Sytem CMS o otwartym kodzie źródłowym (np. WordPress, Joomla, Drupal), który możemy edytować zgodnie z warunkami licencji. Jest to system z dostępem do plików i kodu źródłowego, dzięki czemu możemy dokonywać w nim zmian w celu dostosowania systemu do naszych indywidualnych potrzeb i wymagań. Systemy open source są często bezpłatne, ale mogą pobierać opłaty za dodatkowe usługi lub wsparcie techniczne.
Autorski CMS: Jest to system CMS tworzony specjalnie na potrzeby konkretnego klienta lub projektu. Autorzy tworzą go od podstaw, aby idealnie dopasować funkcjonalności do potrzeb i możliwości klienta. Rozwiązanie to może być kosztowne, ale zapewnia pełną kontrolę nad wszystkimi elementami składowymi.
Systemy CMS ogólnego przeznaczenia: To systemy, które mogą być używane do tworzenia różnych rodzajów witryn: stron firmowych, blogów. Przykłady to WordPress, Joomla, Blogger, Drupal.
Systemy CMS dla e-commerce: Skupiają się głównie na tworzeniu sklepów internetowych i zapewnianiu funkcji związanych z handlem elektronicznym, takich jak zarządzanie produktami, zamówieniami i płatnościami. Przykłady to Magento, PrestaShop, WooCommerce (rozszerzenie systemu WordPress), Shopify.
Systemy CMS specjalistyczne: Oferują specjalistyczne rozwiązania dla określonych branż lub potrzeb i oczekiwań, na przykład systemy CMS dla szkół, urzędów czy systemy dla agencji nieruchomości.
System CMS WordPress wciąż utrzymuje pozycję najpopularniejszego i powszechnego systemu do zarządzania treścią na całym świecie, w tym również w Polsce.
Czym jest system zarządzania treścią (CMS)? Zakładam, że już wszystko jasne 🙂
Jeśli szukasz sprawdzonego wykonawcy strony internetowej opartej na systemie CMS.
Zapraszamy – poznaj pełną satysfakcję!